Właściwy biustonosz w czasie ciąży

Już na początku ciąży biust zaczyna się zmieniać. Przed przyszłą mamą czeka jeszcze karmienie nowonarodzonego maluszka, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany biustonosz. To nie tylko ważne dla naszego biustu – unikniemy w ten sposób niepotrzebnych rozstępów i zapobiegniemy obwisaniu piersi, lecz ważne ze względów zdrowotnych – będzie stanowił doskonałą podporę dla kręgosłupa. Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

Prawidłowy rozmiar

Zanim zdecydujemy się na zakup właściwego stanika musimy sprawdzić swoje wymiary, takie jak: obwód pod biustem oraz rozmiar miseczek. Należy pamiętać, ze te dwie wielkości nie są wprost zależne od siebie – większe miseczki nie oznaczają większego obwodu. Jak zmierzyć prawidłowo? Obwód mierzy się bezpośrednio pod biustem, na wydechu bardzo ściśle. Najlepiej do tej czynności skorzystać z metra krawieckiego. Od uzyskanej liczby centymetrów odejmujemy 5 i zaokrąglamy w dół, np. jeżeli obwód wynosi 102, odejmujemy 5 cm, co daje 97 cm i zaokrąglamy do 95. Jeśli chodzi o rozmiar miseczki to mierzymy ją bezpośrednio na piersiach w linii sutków. Pierś nie może być „przecięta” brzegiem miseczki. Spoza jej krawędzi nie może wydobywać się żadne wybrzuszenie, czy spiętrzenie ciała. Jeżeli nadmiar wystaje nad górną krawędzią, to znaczy że miseczka jest zbyt mała. Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś, nie tylko jej przód.
Rozmiar stanika ustala się w tabeli rozmiarów, np. producenta staników, lub w dowolnej tabeli dostępnej w Internecie.
Większa część ciężaru powinna być podtrzymywana przez obwód pod biustem – dlatego w tym miejscu stanik powinien być idealnie dopasowany. Nie może być zbyt ciasny, ale powinno się go czuć.


Ramiączka, powinny dźwigać nie więcej niż około dziesięć procent ciężaru biustu, nie mogą również wrzynać się w ciało, ani pozostawiać czerwonych śladów. Powinny być dopasowane do sylwetki – nie mogą być za krótkie, ponieważ powoduje to zbyt wysokie podciąganie biustu i unoszenie się stanika na plecach. Nie mogą być również zbyt długie, gdyż powoduje to marszczenie się miseczek w górnej części, co skutkuje zwisaniem biustu oraz zsuwaniu się ramiączek z ramion. Co najważniejsze, przed zakupem wymarzonego stanika, należy go po prostu przymierzyć – może się okazać, że najlepszy będzie ten rozmiar, który według tabeli teoretycznie nam nie odpowiada.
 

Autor