Oszczędność i ekologia – świadomy zakup ubrań

Kompletowanie minimalistycznej szafy, w której znajdują się dobre jakościowo, starannie wybrane ubrania, nie jest proste. Szeroki asortyment sklepów sprawia, że łatwo o nieprzemyślane, impulsywne zakupy, a w efekcie szafę pełną niepasujących do siebie ciuchów, które źle prezentują się już po pierwszym praniu. Świadomy wybór ubrań nie tylko będzie miał pozytywny wpływ na nasz portfel, ale także środowisko.

Kupuj rzeczy potrzebne
Najlepiej, by rzecz znoszoną zastępować nową. Kupowanie zbyt dużej liczby podobnych ubrań kończy się przepełnioną szafą, istnieje także prawdopodobieństwo, że nigdy ich nie znosimy.

Wybieraj naturalne materiały
Bawełniana koszulka zapewni większy komfort niż ta wykonana z nieprzepuszczającego powietrza sztucznego materiału. Dzięki naturalnym tkaninom łatwiej kontrolować i osiągnąć komfort termiczny – gruby sweter z poliestru nigdy nie będzie tak ciepły jak ten wykonany z wełny. Wybór materiałów to także decyzja, która ma znaczenie dla środowiska.

Stawiaj na wygodę
Niewątpliwie w każdej szafie powinien znaleźć się komplet ubrań przeznaczonych na specjalne okazje. Niektóre stanowiska także wymagają podporządkowania się określonemu dress codowi. Jednak kiedy wybieramy ubrania na co dzień, warto postawić na wygodę. Zbyt obcisłe, z niewygodnymi guzikami czy cisnącym kołnierzykiem szybko wylądują na dnie szafy, zajmując jedynie miejsce.

Oszczędzaj czas i prąd
Prasowanie to nielubiana przez wiele osób czynność. Obecnie coraz łatwiej dostać ubrania, które się nie mną, a dzięki temu pozwalają oszczędzić czas i energię elektryczną.

Wybieraj neutralne wzory
Kolorowe nadruki, firmowe loga przyciągają wzrok, ale czynią ubrania mniej uniwersalnymi. Stonowane barwy pozwalają nawet z mniejszej ilości ubrań skomponować wiele zestawów na różne okazje. Osoby szczególnie wyczulone na ekologię powinny pamiętać również o barwnikach, używanych do barwienia ciemnych lub jaskrawych materiałów.

Rób zakupy ekologicznie
Ekspedientki w sklepach odzieżowych odruchowo pakują zakupione ubrania w foliowe torby. O negatywnych skutkach nadprodukcji śmieci nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego warto na zakupy wybrać się w własną ekologiczną torbą i zrezygnować z plastikowych siatek.

 

Autor